Kviečiame tapti globėjais (rūpintojais), įtėviais, budinčiais globėjais ar šeimynos steigėjais

Kviečiame tapti globėjais (rūpintojais), įtėviais, budinčiais globėjais ar šeimynos steigėjais

Pirmas žingsnis. Kas gali kreiptis?

Globėjais (rūpintojais) gali būti skiriami:

  1. asmenys iki 65 metų amžiaus;
  2. ne jaunesni nei 21 metų amžiaus;

Globoti (rūpinti) norintis asmuo nebūtinai turi būti susituokęs ar privalo turėti būstą, priklausantį jam nuosavybės teise. Svarbiausia, kad asmuo, norintis globoti (rūpinti) be tėvų globos paliktą vaiką, turėtų tinkamas sąlygas vaikui augti ir ugdytis.

Svarbu pažymėti, kad globėju (rūpintoju) negalėsite būti, jeigu:

  1. neatitiksite nurodyto amžiaus;
  2. esate pripažinti neveiksniu šioje srityje arba ribotai veiksniu šioje srityje;
  3. nuo Jūsų buvo atskirtas vaikas;
  4. Jūs jau buvote įtėviu (įmote) ir Jūsų tėvų valdžia buvo apribota dėl to, kad Jūs netinkamai atlikote savo pareigas arba Jūs buvote atskirtas nuo vaiko;
  5. jeigu buvote nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų dėl netinkamo savo kaip globėjo (rūpintojo) pareigų atlikimo, globotinio (rūpintinio) teisių ir interesų apsaugos neužtikrinimo, dėl savo teisių naudojimo savanaudiškais tikslais.

Antras žingsnis. Kokius dokumentus pateikti?

Reikia pateikti:

  1. Prašymą, kuriame nurodote savo vardą, pavardę, gimimo datą, gyvenamąją vietą, darbovietę, šeiminę ir materialinę padėtį, išlaikomų asmenų skaičių, šeimos sudėtį, globos (rūpybos) motyvus, pageidaujamų globoti (rūpintis) vaikų skaičių, jų amžių, lytį, globos (rūpybos) rūšį;
  2. Sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos (046a forma) sveikatos pažymėjimą, patvirtinantį, kad Jūs nesergate ligomis, kurių sąrašą teisės aktų nustatyta tvarka tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija;
  3. Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus dėl to, kad Jūs norite tapti be tėvų globos palikto vaiko globėju (rūpintoju).

Savivaldybės administracija persiunčia dokumentų kopijas savivaldybės teritorijoje veikiančiam Tarnybos teritoriniam skyriui, kad jis atliktų pradinį fizinio asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), įvertinimą.

Tarnybos teritorinis skyrius, gavęs nurodytus dokumentus ar jų kopijas atlieka pradinį įvetinimą.

Trečias žingsnis. Pasirengimo globoti (rūpinti) šeimoje patikrinimas

Tarnybos teritorinis skyrius, gavęs aukščiau nurodytus dokumentus, patikrina:

  1. ar Jūs nesate teismo pripažinti neveiksniu arba ribotai veiksniu šioje srityje;
  2. ar Jums nebuvo ar nėra apribota tėvų valdžia;
  3. ar Jūs nebuvote nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų;
  4. ar Jūs nesergate ligomis, kurioms esant negalėtumėt globoti (rūpinti) vaiko.

Ketvirtas žingsnis. Mokymai būsimiems globėjams (rūpintojams)

Jei nenustatoma aplinkybių, dėl kurių Jūs negalėtumėte būti globėju (rūpintoju):

1.Tarnybos teritorinis skyrius Jūsų dokumentus perduoda Tarnybos atestuotiems asmenims, kuriems suteikta teisė vykdyti asmenų, norinčių tapti vaikų globėjais (rūpintojais), šeimynų steigėjais, dalyviais ar budinčiais globotojais, mokymus pagal Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo program (GIMK).

  1. Fizinių asmenų, norinčių tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju ar dalyviu, mokymus pagal Pagrindinę globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programos dalį sudaro 7 grupinės sesijos  ir ne mažiau kaip 2 individualūs susitikimai, tačiau pagal poreikį gali būti organizuojama ir daugiau. Tarnybos atestuoti asmenys parengs išvadą dėl Jūsų pasirengimo  vaiko globai (rūpybai) ar šeimynos veiklai.
  2. Mokymai privalomi kiekvienam fiziniam asmeniui, norinčiam tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu ar budinčiu globotoju, dėl kurio teigiamo pradinio įvertinimo priimtas Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimas, ir jo sutuoktiniui ar bendrai gyvenančiam neįregistravus santuokos asmeniui, išskyrus vaiko artimuosius giminaičius.

Šeštas žingsnis.

Tarnybos atestuoti asmenys, parengę išvadą apie Jūsų pasirengimą vaiko globai (rūpybai), šeimynos veiklai ar prižiūrėti globos centro globojamus (rūpinamus) vaikus, pateikia Tarnybos teritoriniam skyriui ir globos centrui, kuris teikia savivaldybės administracijai siūlymus dėl fizinio asmens arba budinčio globotojo, ar šeimynos tinkamumo būti vaiko globėju (rūpintoju). ją persiunčia Tarnybos teritoriniam skyriui.

Septintas žingsnis. Galimo globoti (rūpinti) vaiko pasiūlymas

  1. Esant teigiamai išvadai, savivaldybės administracija arba Globos centras Jums pateiks informaciją apie galimą globoti (rūpinti) be tėvų globos likusį vaiką (jei nesikreipėte dėl konkretaus vaiko globos (rūpybos)). Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad ne šeimai parenkamas vaikas, o vaikui ieškoma šeimos, kuri galėtų geriausiai tenkinti konkretaus vaiko poreikius.
  2. Jeigu Jūs būsite paskirtas vaiko laikinuoju globėju(rūpintuoju), globosite (rūpinsitės) vaiką, iki bus išspręstas klausimas dėl galimybės vaiką grąžinti į biologinę šeimą; kol teismas priims sprendimą (nutartį) dėl nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo; iki vaiko pilnametystės (arba emancipacijos); kol jis bus įvaikintas.
  3. Jeigu Jūs būsite paskirtas vaiko nuolatiniu globėju (rūpintuoju), Jūsų globojamo (rūpinamo) vaiko globa (rūpyba) gali tęstis iki pilnametystės (arba emancipacijos) arba kol jis susituoks, kol jis bus įvaikintas, kol jis bus grąžintas tėvams.

 

Informaciją parengė RPBSPC Globos centro veiklų vadovas/Tarnybos vyr. atestuotas asmuo Samanta Lapinskaitė

Pakeisti teksto dydį